SAKARYA TARAKLI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Taraklı'ya gelen tüm misafirlerimizin gönül rahatlığı ile konaklayabileceği Taraklı Öğretmenevimiz kaliteli, konforlu, samimi ve güler yüzlü kadrosu ve ortamıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Tarihte İpek Yolu üzerinde olan ve geçmişte kervanların konakladığı Hacı Atıf Han isimli Taraklı Öğretmen evi binamız, alt katları dükkân, üst katları otel olarak kullanılmaktaydı. Han iki katlı ve "U" biçimindedir ve "U"nun açık kısmı kuzeye bakmaktadır. Temeli moloz taş üzerinehımışık duvar (ahşap ve çamur karışımı) olarak yapılmıştır. Ana giriş kapısının sağ tarafında bir, sol yanında iki büyük penceresi yer almaktadır. Binanın üstü de ahşap çatı olup, kiremitle örtülüdür. Sol tarafındaki bölümde, büyük bir hol bulunmaktadır. Üzeri balkon tarzında ve revaklarla düzenlenmiş, hanın üst katında odalar yer almaktadır. Orta bölümün üzeri yuvarlak ahşap kemerlerle dışa açılırdı. Kemerler Bağdadi tekniği ile yapılmıştır. Kemer biçimlerinden ve yapı elamanlarından, XIX. yüzyılın sonu ile XX. yüzyılın başına tarihlenir. Hanın doğu kanadı yıkılarak dükkân yapılmıştı. Batı kanadı ise eve dönüştürülmüştür. Üst kat odalarının tavan ve taban döşemeleri tamamen ahşaptır. 1950-1965 yılları arasında postane olarak kullanılmıştır. Ancak Evliya Çelebi Seyahatnamesinde de Taraklı'da bir handan söz edilmektedir. Muhtemelen yapının ikinci kez yaklaşık olarak günümüzden 200 yıl önce tekrar yapıldığı sanılmaktadır. Taraklı Öğretmenevi olarak tadilatı yaklaşık 2 yıla yakın sürmüştür. Bina aslına uygun restore edilmiş olup 10 oda ve 20 yatak kapasitelidir. İçerisinde mescit ve kafeterya mevcuttur. Koridorlarda berjerler ve üçlü koltuklarla oturma alanları mevcuttur. Resepsiyon bölümünde şark köşesi bulunmaktadır. Doğalgazla ısınmakta olup 24 saat sıcak su ve internet bağlantısı olan öğretmenevinin üç tarafı Taraklı manzarası görür. Kafeterya otantik tarzda dekoratif ürünlerle dizayn edilmiştir. Taraklı Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından üretilen ürünlerin satışı yapılmaktadır. Kafeteryadaki yiyecek ve içecekler çok ekonomiktir.
Taraklı'ya gelen tüm misafirlerimizin gönül rahatlığı ile konaklayabileceği Taraklı Öğretmenevimiz kaliteli, konforlu, samimi ve güler yüzlü kadrosu ve ortamıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

31-01-2024

Ulucami Mahallesi Ankara Caddesi Hükümet Konağı K1 No198 TaraklıSakarya - 02644912034

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.